Oparzenia słoneczne – jak pomóc skórze się zregenerować?

Oparzenia słoneczne powstają, gdy niezabezpieczona ochronnym filtrem skóra zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Na wystąpienie podrażnień po ekspozycji na słońce najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją. W jaki sposób ukoić oparzoną skórę i wesprzeć jej odbudowę?

Weź chłodny prysznic i nałóż okład

Poparzone części ciała przede wszystkim warto przemyć letnią wodą. W ten sposób usunie się ze skóry resztki kosmetyków, piasek i inne zanieczyszczenia mogące wywoływać dalsze podrażnienia. Woda, którą polewa się naskórek, nie powinna być za zimna, aby nie wywołała szoku termicznego. Należy zacząć od letniego prysznica i w razie potrzeby stopniowo obniżać temperaturę. Następnie na oparzenia można nałożyć chłodny okład.

Zastosuj łagodzącą piankę z pantenolem

Oparzona i podrażniona skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia, aby mogła szybko się zregenerować. Oznacza to, że na ciało trzeba zaaplikować kojącą piankę z D-pantenolem (czyli prowitaminą B5). Tego typu preparaty pomagają nawilżyć, odżywić i uelastycznić skórę. Naskórek regeneruje się w krótszym czasie, zmniejsza się świąd, pieczenie i rumień. Preparaty z D-pantenolem mają lekką formułę i skutecznie łagodzą podrażnienia. Wspierają odbudowę ochronnego płaszcza lipidowego naskórka, a także działają przeciwzapalnie.

Zaaplikuj na skórę krem z allantoiną

Kolejną substancją pomagającą skórze zregenerować się po opalaniu jest allantoina. Składnik wzbogacający dobre maści i kremy na oparzenia słoneczne ułatwia gojenie się ran i przyspiesza odbudowę komórek naskórka. Allantoina działa również przeciwświądowo i przeciwzapalnie.

Do pielęgnacji i ukojenia skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce można wykorzystać również kremy z kwasem hialuronowym albo nieperfumowane kosmetyki z żelem aloesowym. Pierwsza z substancji dobrze nawilża i uelastycznia, a druga działa kojąco i łagodzi ból. Schłodzenie żelu z aloesu w lodówce przed nałożeniem go na oparzone partie ciała przyniesie dodatkową ulgę cierpiącej skórze.

Jakich preparatów nie należy stosować na oparzenia słoneczne? W łagodzeniu podrażnień po opalaniu nie sprawdzą się kosmetyki natłuszczające ani olejki. Tego typu produkty utrudniają odprowadzanie ciepła z poparzonych i rozgrzanych tkanek, spowalniając proces odbudowy skóry. Olejki i tłuste kosmetyki nie przyniosą też ulgi w bólu – mogą wręcz nasilić nieprzyjemne odczucia. Ponadto jeżeli ciągłość skóry nie została przerwana, na oparzenia słoneczne nie trzeba stosować preparatów odkażających ani opatrunków zabezpieczających przed bakteriami. Oparzona skóra jest jałowa i nie wymaga dezynfekcji, która mogłaby dodatkowo ją podrażniać.

Unikaj podrażniania skóry

W czasie regeneracji skóry mogą naturalnie odchodzić płaty naskórka. Nie należy odrywać ich siłą ani stosować peelingów z ziarenkami. Na ciele mogą pozostać nieestetyczne ślady. Naskórek powinien złuszczać się samoistnie. Jeżeli chce się wesprzeć ten proces, trzeba silnie nawilżać skórę kosmetykami z aloesem, kwasem hialuronowym, allantoiną czy pantenolem.

Jeśli w przypadku poważniejszych oparzeń na ciele powstaną bolesne bąble, nie wolno ich przekłuwać. Płyn surowiczy znajdujący się w ich wnętrzu w naturalny sposób zabezpiecza podrażnioną skórę. Przekłucie pęcherzy powoduje gorsze gojenie się ran. Nierzadko dochodzi też do wdania się zakażenia i powstania silnego stanu zapalnego dodatkowo utrudniającego regenerację skóry.

Co więcej, poparzonych partii ciała nie należy wystawiać na słońce. Podrażnioną skórę trzeba smarować kremem z wysokim filtrem albo chronić pod ubraniem. Wskazane jest przebywanie w cieniu, by uniknąć dodatkowych poparzeń.

Oparzenia słoneczne w większości przypadków udaje się złagodzić samemu, sięgając po odpowiednie preparaty do pielęgnacji. Dzięki nim uda się szybciej zregenerować skórę i przywrócić jej prawidłowe funkcje. Zalecane są też chłodne prysznice, ponadto należy unikać przebywania na słońcu i zdrapywania łuszczącej się skóry. Poważniejsze oparzenia z rozległymi ranami powinien obejrzeć lekarz. Przede wszystkim zalecany jest jednak umiar w korzystaniu ze słońca, ponadto warto pamiętać o stosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.