Pionierska inicjatywa Gminnej Szkoły Podstawowej w Sieradzu: koniec z dzwonkiem!

Głośny dźwięk dzwonka oznaczający początek i koniec zajęć lekcyjnych, nie będzie już słyszany w murach Gminnej Szkoły Podstawowej w Sieradz. Inicjatywa ta ma na celu zredukowanie poziomu stresu, który odczuwają uczniowie. Nie jest to jednak decyzja podjęta bez zrozumienia jej skutków – trzytygodniowy testowy okres przyniósł pozytywne opinie większości społeczności szkolnej.

Podczas przeprowadzonego ogólnoszkolnego referendum, w którym głosować mogli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, dominującym stanowiskiem było poparcie dla pomysłu całkowitego wyeliminowania dzwonków szkolnych.

Antonina Nowak, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, szczegółowo wyjaśnia powody tej decyzji. Według niej, głośne dźwięki dzwonków wprowadzały niepotrzebny chaos zarówno podczas przerw, jak i lekcji. Wydaje się, że brak tego elementu wprowadza dużo spokojniejszą atmosferę do środowiska szkolnego.

Renata Daniszewska, dyrektor Gminnej Szkoły Podstawowej w Sieradz, podkreśla, że celem tej decyzji jest przede wszystkim stworzenie spokojniejszego i cichszego środowiska szkolnego. Ważnym czynnikiem jest fakt, że uczniowie spędzają w szkole znaczną część swojego dnia, a zmniejszenie poziomu stresu może tylko przynieść korzyści dla ich zdrowia i samopoczucia.