Alzheimer a zaburzenia snu

Naukowcy alarmują, że nawet ok.30% osób chorych na Alzheimera cierpi dodatkowo z powodu zaburzeń snu. W przypadku osób z tą chorobą noce są znaczne gorsze niż u osób zdrowych mających jedynie zaburzenia snu takie jak bezsenność. Dla chorych na Alzheimera jest to też niebezpieczne, dochodzi do nocnych wybudzeń i dodatkowo zaników pamięci.

Jakie są przyczyny zaburzeń snu u chorych na Alzheimera?

Kwestia problemów ze spaniem u osób chorujących na Alzheimera jest znacznie bardziej złożona i zazwyczaj na te dolegliwości składa się wiele czynników. Każdy z nas wieczorem po ciężkim dniu marzy o takich rzeczach jak wygodne łóżko czy materac, ciepła kołdra i poduszka pod głowę, ale u osób chorych na alzheimera zaburzenia związane ze spaniem wyglądają trochę inaczej niż u reszty. Jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu może być uszkodzenie mózgu przez chorobę Alzheimera, co z kolei może mieć wpływ na występujące czasem zaburzenia czasu i przestrzeni oraz zakłócenia tzw. rytmu okołodobowego. Ponadto wpływ mogą mieć takie czynniki jak:

  • wyraźny spadek melatoniny u osób starszych, powodujący zredukowanie czy nawet całkowity zanik fazy snu głębokiego NREM, która ma największy wpływ na prawidłową regenerację organizmu. Niski poziom melatotniny powoduje płytszy sen oraz sprzyja wybudzaniu się w trakcie nocy.
  • dolegliwości bólowe ze strony układu oddechowego takie jak duszności, problemy trawienne, kłopoty z układem moczowym (częste oddawanie moczu w nocy).
  • depresja i zaburzenia psychiczne,
  • pobudzenie umysłowe i ruchowe w nocy,
  • skutki uboczne zażywania niektórych leków np. na nadciśnienie, leki antydepresyjne, kortykosteroidy, durietyki stosowane przy chorobach układu moczowego, preparaty ziołowe, używki jak alkohol, kofeina, nikotyna.

Skutku zaburzeń snu przy chorobie Alzheimera

Sen w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. W trakcie snu odpoczywa nie tylko umysł, ale i ciało, a w trakcie fazy snu głębokiego NREM organizm przystępuje do rozpoczęcia procesów regeneracji wszystkich komórek w ciele. Łóżko i odpowiednio dobrany materac pozwalają odpocząć i zregenerować się, bo ciało leży swobodnie bez ruchu, a mózg przetwarza dane. Ważna jest nie tylko ilość snu, ale także jego jakość. Dorosły człowiek powinien spać codziennie ok. 8 godzin na dobę, jednak jest to bardzo indywidualna kwestia, bo niektórym wystarcza nawet 6 godzin dziennie i czują się wyspani, podczas gdy inni śpią po 9-10 godzin, ale ich sen jest niskiej jakość i w efekcie rano takie osoby budzą się zwykle zmęczone i niewyspane. Zaburzenia snu przy chorobie Alzheimera mogą prowadzić do gorszego samopoczucia, które będzie objawiać się sennością, problemami z koncentracją, niską wydajnością umysłową czy drażliwością, a w dłuższej perspektywie przewlekłe problemy ze snem mogą przyczyniać się do różnych poważnych chorób takich jak depresja czy cukrzyca.

Nieleczone zaburzenia snu

Problemów ze snem nigdy nie należy lekceważyć, tym bardziej o zdrowy sen powinny dbać osoby chore na Alzheimera, bo zaburzenia snu mogą mieć wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale także na zdrowie ich opiekunów. Badania dowodzą, że takie zaburzenia mogą prowadzić do pogłębiania się zaburzeń funkcji poznawczych, większych problemów z pamięcią, kłopotów z orientacją w miejscu i czasie, nadmiernego pobudzenia i nerwowości.