Zabytki Sieradza, czyli co zwiedzić będąc w mieście

Zwiedzanie zabytków to wciąż jeden z najpopularniejszych i niezwykle chętnie wybieranych sposobów na poznanie historii miasta, które mamy okazję zwiedzać. Wybierając się na wycieczkę, na swoim planie podróży warto uwzględnić miejsca, które pomogą nam cofnąć się w czasie i zrozumieć dogłębnie powody, dla których poszczególne miejsca są tak ważne na mapie regionu.

Jakie zabytki warto odwiedzić w Sieradzu?

Kościół św. Stanisława w Sieradzu

Odwiedzając okolice Sieradza i będąc nastawionym na zwiedzanie sieradzkich zabytków, na naszej liście powinniśmy umieścić Kościół Świętego Stanisława w Sieradzu, którego początek istnienia datuje się na lata 1233-1245. Ten budynek to jedna z najstarszych świątyń dominikańskich w całym kraju.

Warto wiedzieć, że w trakcie budowy świątyni na miejscu odbywały się wspaniałe warsztaty ceramiczne, dzięki którym powstały nietuzinkowe dekoracje ceramiczne, który ozdobiły budynek.

Od początku istnienia kościoła zarówno królowie, jak i książęta oraz inne wysoko postawione osoby były mu przychylne. Doskonałym przykładem jest fakt, że klasztor otrzymywał od króla Władysława Jagiełły połowę miary mąki z królewskiego młyna, a także połowę ryb, jakie zostały złowione przez trzech rybaków. Skąd brały się te przywileje? W świątyni odprawiano msze za pokój w królestwie, a także za zbawienie duszy króla oraz jego dwóch żon: Anny i Jadwigi.

Odwiedzając ten zabytek w Sieradzu, możemy poczuć się wyjątkowo, mając na uwadze to, że niezwykle często po świątyni spacerowały takie osobistości jak król Władysław Jagiełło oraz jego żona Jadwiga, którzy przy okazji byli fundatorami kościoła.

Na przestrzeni wieków kościół i klasztor wymagały licznych remontów ze względu na pożary oraz napaści Krzyżaków, którzy podczas ataku nie przebierali w środkach. Oprócz niszczenia dokonywano także kradzieży, podczas których ze świątyni zrabowano praktycznie wszystko, razem z sukniami zakonników.

Pod koniec XVII wieku stan kościoła był opłakany, a jego sklepienia runęły i musiały zostać odbudowane na nowo.

Generalnego remontu dokonano po roku 1922, kiedy do klasztoru przybyła Antonina Tyszkiewicz, która była jego pierwszą kierowniczką. Wcześniej pieczę nad świątynią sprawowali przedstawiciele władzy świeckiej, jednak rozwiązanie to nie zdawało egzaminu. Po tym, jak tylko urszulanki objęły władzę w klasztorze, jego remont rusza pełną parą zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Matka Ledóchowska pozyskała fundusze na remont dzięki jeżdżeniu z odczytami o Polsce po takich krajach jak Dania, Norwegia, Szwecja, co pozwoliło na wykonanie prac w niezwykle krótkim okresie. Należy wspomnieć o ogromnym poświęceniu sióstr zakonnych, które remontowały ten zabytek w Sieradzu własnymi rękami, to właśnie dzięki nim dziś możemy podziwiać go podczas pobytu w tym mieście.

Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu

Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych w Sieradzu została wybudowana w 1370 roku. Świątynia wybudowana została z cegły. Budynek utrzymany był w stylu gotyckim i w tamtych czasach było to najważniejsze miejsce w całym mieście.

Świątynia stała się bazyliką 19 marca 2018 roku i od tej pory tak właśnie jest tytułowana.

Niewielu turystów zdaje sobie sprawę z tego, że w tym miejscu stał kiedyś inny budynek, który został spalony przez Tatarów w 1278 roku, później został on odbudowany, jednak ponownie zniszczono go w 1929 roku, a później także w 1331.

Niestety na tym nie zakończyła się zła passa, ponieważ w 1426 roku na zamku zbudowano kaplicę, a już w 1588 roku została ona spalona.

Finalnie kościół został rozebrany około roku 1780 i na jego miejscu zaczęto budować obecnie znajdujący się tam budynek Bazyliki Wszystkich Świętych w Sieradzu. Sieradzki zabytek możemy oglądać po dzień dzisiejszy.

Kościół św. Ducha w Sieradzu

Kościół św. Ducha w Sieradzu jest kościołem cmentarnym parafii rzymskokatolickiej.

Miłośników historii z pewnością zainteresuje fakt, że świątynia powstała w 1416 roku jako wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem. Tak właśnie uczczono to zwycięstwo nad Krzyżakami. W 1853 roku ten sieradzki zabytek został przeniesiony na cmentarz parafialny.

We wnętrzu świątyni możemy zobaczyć między innymi krucyfiks z XIX wieku, który malowany jest na czarny kolor i przedstawia Jezusa. Ołtarz utrzymany jest w stylu barokowym. W tym zabytku w Sieradzu każdy zwiedzający ma okazję zobaczyć również stacje drogi krzyżowej, które wykonane zostały przez rzeźbiarza Stanisława Korpę.

Kościół św. Ducha to skromna świątynia, jednak fakt, że powstała ona w tak ważnym okresie i z tak ważnego powodu sprawia, że jest ona nie tylko niezwykle ważnym, ale również chętnie odwiedzanym zabytkiem w Sieradzu.

Cmentarz żydowski w Sieradzu

Cmentarz z pewnością nie jest typowym zabytkiem, dlatego wiele z pewnością nie ujęłoby w planach tego miejsca podczas planowania swojej wycieczki śladami historii, jednak bez wątpienia warto uwzględnić tą pozycję na swojej liście.

Sieradzki cmentarz żydowski to jeden z najstarszych tego typu cmentarzy w całym kraju, został on założony w 1804 r. Niestety ze względu na zachowanie Niemców podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany i na miejscu zachowały się jedynie fragmenty macew. W roku 1986 został ufundowany symboliczny nagrobek rodziny Józefowiczów, sponsorem był Dawid Józefowicz. W roku 2008 pojawiła się tablica informacyjna, która zawisła na jednym z drzem, upamiętnia ona działacza społecznego i lekarza Kazimierza Kempińskiego.

Koniec  2012 roku przyniósł kolejne zmiany na cmentarzu, na miejscu pojawiły się dwie macewy – nagrobek Jehudy syna Lejzora oraz kobiety, która miała na imię Szewa. Do dziś nie do końca wiadomo, jak znalazły się na cmentarzu, jednak podejrzewa się, że zostały znalezione i przywiezione na miejsce przez anonimową osobę, która nie chciała wokół siebie żadnego rozgłosu.

Na terenie na którym znajduje się cmentarz zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także obelisk upamiętniający dwudziestu obywateli polski, którzy zostali w brutalny sposób zamordowani przez Niemców 14 listopada 1939 roku, właśnie w tym miejscu.

Sieradzki Park Etnograficzny

Kolejnym zabytkiem w Sieradzu jest sieradzki Park
Etnograficzny, który jest obowiązkowym punktem wycieczki dla każdego, kto pragnie przenieść się w czasie i poznać życie mieszkańców tego regionu z dawnych lat od podszewki. Ten zabytek z pewnością podbije serce nie tylko dorosłych zwiedzających, ale również najmłodszych uczestników wyprawy, dla których dzieje mieszkańców regionu choć przez chwilę staną się namacalne.

Park znajduje się niedaleko Wzgórza Zamkowego. W Skansenie możemy obejrzeć kilka typów budynków, wśród których znajduje się między innymi dom tkacza, stodoła, obórka, chałupa, zagroda, a także spichlerz oraz dom znanego w regionie rzeźbiarza Szczepana Muchy.

Warto wiedzieć o tym, że w tym sieradzkim zabytku co jakiś czas odbywają się wspaniałe wydarzenia takie, jak festyny nawiązujące do tematyki ludowej.

Synagoga w Sieradzu

W Sieradzu znajduje się wiele świątyń wartych zwiedzania, jednak wśród sieradzkich zabytków istnieje tylko jedna synagoga.

Powstanie synagogi datuje się na lata 1819-1824, a jako autora projektu budynku wskazuje się architekta Hilarego Szpilowskiego.

Okres wojenny dał się we znaki wielu sieradzkim zabytkom, niestety nie inaczej było w przypadku synagogi. Hitlerowcy zdewastowali budynek synagogi, a następnie przebudowali go na swój sposób.

Aktualnie budynek ma zupełnie inne niż jego pierwotnie założone zastosowanie i na miejscu mieszczą się biura firm rzemieślniczych.

Na zewnątrz budynku możemy podziwiać granitową płytę, która została tam umieszczona, jako ukłon w stronę żydowskich mieszkańców Sieradza.

Kościół św. Wojciecha

Ten zabytek w Sieradzu powstał w roku 1679, w latach 1945-1958 do świątyni dobudowano wieżę. Wystrój kościoła utrzymany jest w stylu barokowym.

Zwiedzając świątynię, szczególną uwagę warto zwrócić na organy, które powstały w drugiej połowie XX wieku, wykonaniem zajęła się włocławska firma. Instrument posiada 14 głosów, a same organy nie reprezentują sobą żadnego określonego stylu, mimo to, ich wygląd jest naprawdę imponujący.

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe w Sieradzu co prawda nie jest typowym zabytkiem w Sieradzu, jednak to idealny wybór dla miłośników historii.

Wzgórze usypane zostało przed XII wiekiem i stanowiło funkcję fortu obronnego. W pierwszej połowie XIV wieku gród został zniszczony przez Krzyżaków. Po tym zdarzeniu król Kazimierz Wielki podjął decyzję, że miejsce to zostanie wykorzystane do budowy zamku.

Na przestrzeni wieków zamek był niszczony i odbudowywany oraz poddawany modyfikacjom naprawdę wiele razy. Zniszczeń dokonywali między innymi najeźdźcy Szwedzcy, jednak zamek dotykały również takie zdarzenia, jak pożary, które również znacznie pogarszały jego stan.

Obecnie na wzgórzach zachowały się jedynie fragmenty zamku, który kiedyś stał w tym miejscu. Jednak nie tylko fragmenty oraz wzgórze zostaną docenione przez miłośników historii, również ceglana rotunda to nie lada gratka dla osób zwiedzających to miejsce. Dodatkowo na miejscu znajdziemy jeszcze jeden sieradzki zabytek, a mianowicie odrestaurowane bunkry z czasów II wojny światowej.

Muzeum okręgowe w Sieradzu

Muzeum okręgowe w Sieradzu to miejsce, którym w larach 1948-1976 kierowała Zofia Neyman – historyczka sztuki, muzealniczka, badaczka i popularyzatorka etnografii.
W czasie, kiedy to właśnie Zofia Neyman sprawowała opiekę nad muzeum, jego kolekcja eksponatów powiększyła się do ponad 40 000 sztuk. W budynku muzeum zwiedzający mogą zapoznać się z tablicą, która upamiętnia jej osobę.

Na dzień dzisiejszy osoby, które odwiedzają muzeum, mają okazję zapoznać się z wystawami, które przedstawiają losy regionu z zakresu historii, archeologii, sztuki i etnografii. W muzeum mieści się również biblioteka naukowa i dział oświatowy. W tym miejscu oprócz wystaw stałych i czasowych możemy wziąć udział również w konkursach i lekcjach muzealnych.