Co warto zobaczyć w Sieradzu i jego okolicach?

Sieradz to miasto, które ulokowane jest w środkowej Polsce, w województwie łódzkim, nad Wartą. Wiele osób planując zwiedzanie kraju, nie bierze pod uwagę tej miejscowości i jej najbliższych okolic, jednak to ogromny błąd, ponieważ w tych rejonach możemy doskonale się bawić, zarówno korzystając z dobrodziejstw matki natury, jak i zwiedzając zabytki, a także korzystając z okolicznych atrakcji. Co warto zobaczyć w Sieradzu i okolicach?

Zabytki

Wybierając się na wycieczkę krajoznawczą, zawsze powinniśmy zaplanować, jakie zabytki chcemy zwiedzić. Warto również zgłębić ich historię, aby lepiej zrozumieć to, dlaczego z niektórych budowli pozostały wyłącznie ruiny, a także, aby wczuć się w klimat danego miejsca podczas zwiedzania. To niezwykłe uczucie, kiedy stąpamy po zamku i dzięki wcześniejszemu researchowi mamy świadomość tego, że tymi samymi drogami, którymi my podążamy w danym momencie, kiedyś podążali królowie, czy najznamienitsi artyści.

Wzgórza zamkowe w Sieradzu

Wśród miejsc, które warto zobaczyć w Sieradzu, znajdują się Wzgórza Zamkowe, które powstały przed XII wiekiem i w tamtym czasie pełniły funkcję obronną. W pierwszej połowie XIV wieku gród został zniszczony, a sprawcami zniszczeń byli Krzyżacy. To wtedy ówczesny król, Kazimierz Wielki wybudował w tym miejscu zamek. Zamek przez lata był niszczony i odbudowywany, jednak mimo to do dzisiaj zachowały się fragmenty dawnego zamku, a także ceglana rotunda z XIII wieku.

W sąsiedztwie Wzgórz Zamkowych znajduje się Park Etnograficzny. W okolicach znajduje się również koryto starorzecza Żegliny. Na miejscu znajdują się zarówno deptaki dla pieszych, jak i drogi rowerowe.

Wiele osób z pewnością ucieszy się na wieść o tym, że na Wzgórzu Zamkowym można obejrzeć także wspaniale odrestaurowane bunkry wybudowane przez Niemców z okresu II wojny światowej.

Sieradzki Park Etnograficzny

Co jeszcze warto zobaczyć w Sieradzu? Na liście bez wątpienia znajduje się Sieradzki Park Etnograficzny, który znajduje się nieopodal Wzgórza Zamkowego. Obiekt jest muzeum na świeżym powietrzu, więc zapewni nam nie tylko rozrywkę, ale również ogromną dawkę wiedzy na temat tego, jak dawniej żyli ludzie w tych regionach.

Na miejscu zobaczyć można Dom Tkacza, który jest pierwszym obiektem, jaki powstał na terenie Parku Etnograficznego. W tym budynku znajdują się pomieszczenia biurowe, a także zaplecze techniczne. Dom Tkacza utrzymany mimo swojego przeznaczenia utrzymany jest w stylistyce pasującej do klimatu panującego w Sieradzkim Parku Etnograficznym.

Kolejnym budynkiem znajdującym się na terenie Parku Etnograficznego jest Dom Szczepana Muchy. Kim był Szczepan Mucha? To artysta, który żył w latach 1908-1983, którego dorobek artystyczny stanowią wspaniałe rzeźby, które znajdowały się wokół domu rzeźbiarza we wsi Szale. Jego prace były cenione przez znawców sztuki, a on sam otrzymał wiele nagród. Część jego prac znajduje się właśnie zbiorach sieradzkiego muzeum. Sam dom artysty został przeniesiony na teren Etnograficznego Parku w Sieradzu i stanowi miejsce, w którym można podziwiać jego rzeźby.

Na szczególną uwagę zasługuje również zagroda wiejska, która pokazuje nam, jak kiedyś wyglądała polska wieś i jak żyli ludzie zamieszkujący te okolice. Wszystkie budynki takie jak chałupa z Sieradza-Męki, obórka, czy stodoła ze wsi Ruda powstały w połowie XIX wieku, a część z nich na początku XX wieku.

Co jeszcze warto zobaczyć w Sieradzu, w Parku Etnograficznym?

W Sieradzkim Parku Etnograficznym będziemy mogli zobaczyć nie tylko wyżej wspomniane budynki, na miejscu jest również wiata ze sprzętem rolniczym oraz drewniany spichlerz, który według szacunków powstał w 1810 roku.

Rynek w Sieradzu

Jeżeli szukamy ciekawego miejsca w Sieradzu, to pierwszym punktem naszej wycieczki powinien być sieradzki rynek, który po tym, jak został odnowiony, zyskał jeszcze większą sympatię mieszkańców i turystów.

Na starówce w Sieradzu mamy okazję podziwiać fontannę, a także skorzystać z możliwości wypicia kawy we wspaniałym budynku na wodzie. Co weekend w tym samym budynku, w którym możemy sączyć aromatyczną kawę, możemy wziąć udział w muzycznych wydarzeniach kulturalnych.

Na starówce oprócz odpoczynku w akompaniamencie pluskającej w fontannie wody i spożywania aromatycznej kawy, możemy spożyć ciepły posiłek w jednym z punktów gastronomicznych.

Dlaczego właściwie rynek w Sieradzu zaliczamy do kategorii zabytków? Jest on pozostałością po średniowiecznym układzie urbanistycznym Sieradza. Na rynku znajduje się Muzeum Okręgowe, w którym mamy szansę podziwiać przedmioty, które zostały wydobyte podczas prac archeologicznych.

W jednej z kamienic znajdujących się na rynku, przy ul. Dominikańskiej 2 Kazimierz Jagiellończyk został wybrany na króla Polski, co stanowi wspaniałą ciekawostkę dla miłośników historii.

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach mieści się około 40 km od Sieradza, więc będąc w okolicy, warto zaplanować czas tak, aby odwiedzić to miejsce. Na miejscu znajduje się jedyny w województwie park zdrojowy w postaci geotermalnego Ogrodu Zmysłów. Miejsce to przywodzi na myśl najpopularniejsze obiekty tego tupu znajdujące się w innych częściach kraju.

W Ogrodzie Zmysłów każdy odwiedzający może napić się wspaniałej wody geotermalnej, która wydobywana jest z głębokości około dwóch kilometrów. Tego typu woda ma cudowne właściwości lecznicze.

W ogrodzie możemy pobudzić wszystkie nasze zmysły: słuch, węch, dotyk, wzrok, a także orientację przestrzenną, co sprawia, że to miejsce gwarantuje doskonałą zabawę i ciekawe doświadczenia odwiedzającym w każdym wieku.

Wodne kaskady, gniazda muzyczne, mur sensualny, siedziska zapachowe, kolorowe fontanny, wiszące mostki, grota luster i wiele innych atrakcji czekają na odwiedzających Ogród Zmysłów gości.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Sieradza, w Ogrodzie Zmysłów? Na terenie parku znajduje się zabytkowy pałac, który powstał w 1610 roku według projektu Jerzego Hoffmana. Obok pałacu stoi pięciometrowa wieża, która kiedyś służyła za skarbiec.

Dwór w Kalinowej

Kiedy skończymy zwiedzanie Sieradza i jego zabytków, możemy wybrać punkty znajdujące się nieopodal miasta, jednym z nich jest Dwór w Kalinowej znajdujący się 25 km od Sieradza.

Dwór w Kalinowej pochodzi z XV wieku, jednak sama budowla, która się na nim znajduje, najpewniej pojawiła się na nim w pierwszej połowie XVII wieku. Dwór jest powiązany z rodem Zarębów, po śmierci pierwszego właściciela przejęła go jednak rodzina Łubieńskich. Dwór należał do Łubieńskich aż do XIX wieku. Na początku XIX wieku dworek został wyremontowany, a jego właścicielami stali się Murzynowscy. Od 1945 roku, aż do 2011 roku budynek był własnością państwa i jego użytkownikiem był Instytut Selekcji Roślin.

Aktualnie właścicielem budynku jest firma AGROSAD.

Biorąc pod uwagę historię tego miejsca, warto przyjechać i na własne oczy zobaczyć ten piękny dwór.

Atrakcje i rozrywka

Wybierając się na rodzinną wycieczkę, pragniemy, aby każdy z jej członków doskonale się bawił. Dorośli i młodzież najczęściej skupiają się na zabytkach, aktywnościach fizycznych, czy nawet na pięknie architektury, jednak najmłodszych podróżników ciężej zadowolić. Co warto zobaczyć w Sieradzu i okolicach? Jakie atrakcje koniecznie musimy pokazać pociechom?

ZOO Safari Borysew

Jeżeli zastanawiamy się, co warto zobaczyć w Sieradzu i okolicach, to z pewnością powinniśmy zapoznać się z ofertą ZOO Safari Borysew, które mieści się około 40 km od Sieradza i stanowi jedną z największych atrakcji regionu. ZOO Safari zostało otwarte kilka lat temu, w 2008 roku, a na jego terenie możemy podziwiać 22 ha ogród, który został zaprojektowany tak, aby przypominać sawannę.

Zwierzęta znajdujące się w ZOO Safari Borysew pozwolą nam poczuć się jak na prawdziwym safari. Wiele okazów znajdujących się w ZOO to egzotyczne zwierzęta, które pochodzą z krajów afrykańskich oraz z innych odległych miejsc na mapie. W ZOO znajduje się ponad 90 gatunków zwierząt, z czego z pewnością ucieszą się zarówno dorośli, jak i najmłodszy odwiedzający to miejsce goście.

W ZOO będziemy mieli okazję zobaczyć białe lwy, to wyjątkowe okazy, ponieważ na całym świecie pozostało już tylko około stu reprezentantów tego gatunku. Również białe tygrysy bengalskie, białe wilki, pumy, czy bawoły, to zwierzęta, które ciężko zobaczyć poza tym ZOO Safari, co sprawia, że atrakcyjność wycieczki do tego miejsca jest bezdyskusyjna.

Na najmłodszych odwiedzających, a także ich bliskich czeka również wspaniałe mini zoo, w którym nasze pociechy będą mogły obserwować z bliska takie zwierzęta, jak kozy, owce, osły, świnki wietnamskie, czy króliki.

Odpoczynek na łonie natury

Spacerując po miejskiej starówce, czy korzystając z różnych atrakcji znajdujących się w mieście i jego okolicach możemy zachwycić się miejskim gwarem, czy ulicami pełnymi rozmów i śmiechów, jednak w trakcie każdego wyjazdu przychodzi taki moment, podczas którego pragniemy odpocząć. To właśnie wtedy warto wybrać się do miejsc, dzięki którym możemy podziwiać piękno natury i rozkoszować się ciszą.

Starorzecze rzeki Żegliny w Sieradzu

Jeżeli robimy listę miejsc, które warto zobaczyć w Sieradzu i mamy w planach odpoczynek na łonie natury, to z pewnością powinniśmy uwzględnić odwiedzenie starorzecza rzeki Żegliny w Sieradzu.

Na miejscu możemy podziwiać niezwykle urokliwe widoki, a to wszystko za sprawą bujnie kwitnącej zieleni, a także deptaków dla pieszych i rowerzystów, które wiodą nas na spacer w otoczeniu natury. Na miejscu jest cicho i niezwykle spokojnie, a znajdujące się na miejscu ławki pozwolą nam usiąść i napawać się błogim spokojem.

Zbiornik wodny Jeziorsko

Przez wiele osób zbiornik Jeziorsko żartobliwie nazywany jest morzem sieradzkim ze względu na fakt, że jest to największy tego typu zbiornik wodny w województwie łódzkim. To miejsce to doskonały wybór dla każdego, kto pragnie spędzić odrobinę czasu w otoczeniu piękna przyrody. Jednak nie tylko widoki i możliwość spacerowania wśród zieleni sprawiają, że to chętnie wybierane przez turystów miejsce, również fakt, że przebywając nad Jeziorskiem, możemy skorzystać z wielu atrakcji, sprawia, że to miejsce idealne dla osób w każdym wieku, od dzieci i młodzieży, przez dorosłych, aż po seniorów.

W czasie sezonu letniego na miejscu można wypożyczyć kajaki, a także rowery wodne. Jednak wypożyczalnia oferuje również inne rozrywki, takie jak wynajem piłki przeznaczonej do gry w siatkówkę plażową. Z pewnością ucieszą się także wielbiciele tenisa, ponieważ na miejscu znajduje się stół do gry w tenisa stołowego, z którego mogą skorzystać wszystkie osoby odwiedzające Jeziorsko.

Moc wrażeń zapewniają weekendowe rejsy po zalewie, a także inne rozrywki, wśród których znajduje się kino letnie, czy występy zespołów szantowych. Kiedy zgłodniejemy, możemy wybrać się do jednego z punktów gastronomicznych, gdzie wspaniałymi zapachami kuszą gofry, zapiekanki, hot-dogi i inne przekąski.