Posłanka Joanna Lichocka na czele konferencji prasowej w Sieradzu

Dzisiejszy dzień w Sieradzu był naznaczony konferencją prasową zorganizowaną przez posłankę Prawa i Sprawiedliwości, Joannę Lichocką. Dyskusja głównie skupiła się na temacie kolejnej transzy funduszy przeznaczonych na renowację oraz działalność konserwatorską w obrębie zabytków znajdujących się na terenie województwa łódzkiego.

Podczas zasiedzenia, posłanka Lichocka szczególnie podkreśliła jak dużą wagę obecna ekipa rządząca Zjednoczonej Prawicy przywiązuje do kwestii zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego. Jak zaznaczała, program ochrony narodowych zabytków ma kluczowe znaczenie dla umocnienia naszej wspólnoty narodowej i tożsamości – to właśnie poprzez rzemiosło, architekturę czy inne formy sztuki możemy dostrzec bogactwo i siłę polskiej cywilizacji. Wyraziła także krytykę wobec poprzednich rządów, które jej zdaniem nie doceniały wartości zawartej w naszych zabytkach.

Lichocka wskazała również na znaczne zwiększenie środków przeznaczonych na ochronę zabytków po 2015 roku. Jak podkreśliła, za czasów poprzednich rządów z puli ministra kultury na ten cel przeznaczano jedynie 80 milionów złotych rocznie. Teraz, budżet ten wzrósł do ponad 200 milionów złotych, a planowane jest jego dalsze zwiększanie.

Na konferencji mieliśmy również okazję zobaczyć takie osoby jak Piotr Polak i Tadeusz Woźniak – posłowie PiS, wojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz reprezentujący marszałka województwa łódzkiego Mateusz Barwaśny. Zakończenie konferencji upamiętnione zostało symbolicznym wręczeniem promes na fundusze przeznaczone na ratowanie zabytków beneficjentom programu z terenu powiatu sieradzkiego oraz zduńskowolskiego, które miało miejsce przed kościołem św. Stanisława.