Miasto otrzymało dotacje

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przekazał miastu Sieradz 110 tys. zł dotacji. Są to pieniądze, które muszą zostać wykorzystane w zakresie działań związanych z ochroną środowiska. Biorąc pod uwagę ostatnie godziny, są to kolejne pieniądze przekazane miastu. Dla niezorientowanych – chodzi o promesę w wysokości 3 373 876 zł (kwota dotyczy powiatu sieradzkiego, nie sprecyzowano celu na jaki, mają zostać wykorzystane pieniądze).

Ochrona środowiska

Z pewnością warto przyjrzeć się obu formom wsparcia, na początek pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Część z pozyskanych funduszy zostanie przekazanych na cieszące się popularnością wycieczki krajoznawcze.

Lista atrakcji dostępnych za darmo (darmowe zwiedzanie dotyczy 2020 roku):

 • Arboretum w Rogowie,
 • Bolimowski Park Krajobrazowy,
 • Muzeum Przyrodnicze w Łodzi,
 • Ogród Zmysłów w Poddębicach,
 • Spalski Park Krajobrazowy,
 • Sulejowski Park Krajobrazowy,
 • Ziemia Łęczycka,
 • Ziemia Łowicka,
 • Zoo Safari.

Pozyskane środki trafią także do następujących przedsięwzięć:

 • warsztaty organizowane w związku z wystawą Warta rzeka życia,
 • warsztaty na Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych,
 • ścieżka edukacyjna w Parku im. A. Mickiewicza (chodzi o wycieczki terenowe).

Podczas rozdysponowywania środków nie zapomniano o potrzebach przedszkolaków. Przedszkolaki będą miały okazje uczestniczyć w bezpłatnych przedstawieniach teatralnych (mowa o przedstawieniach poświęconych tematyce ekologicznej). Do tego dochodzą komiksy dedykowane ochronie środowiska naturalnego.

O planach można jeszcze mówić długo, ale skupmy się już tylko na jednym przedsięwzięciu – konkursie fotograficznym z atrakcyjnymi nagrodami. Być może konkurs fotograficzny nie jest czymś, co brzmi szczególnie zachęcająco, ale pozory mogą mylić. Jest to konkurs, który będzie mieć wpływ na powstanie wyjątkowego kalendarza – z prac konkursowych powstanie kalendarz promujący walory przyrodnicze.

Skupmy się teraz na promesie przekazanej powiatowi sieradzkiemu.

Czego się spodziewać w związku z otrzymaną promesą?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że chodzi o samorządowy odpowiednik tarczy ochronnej – pieniądze są przelewane z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Fundusz Inwestycji Samorządowych nie naciska na sposób wykorzystania pieniędzy, ale nie oznacza to całkowitej dowolności. Mówiąc wprost – wpływ na rozdysponowanie pieniędzy będą mieć potrzeby mieszkańców. Ponadto musisz pamiętać o tym, że przekazane pieniądze to dopłaty do inwestycji lokalnych.

To wszystko ma też związek ze znajomością potrzeb – starostowie, burmistrzowie i wójtowie najlepiej wiedzą, czego trzeba. Oczywiście nie wolno też zapominać o koronawirusie (na dobrą sprawę może od koronawirusa należało zacząć).

Pieniądze mają na celu zrekompensowanie strat wynikających z epidemii. Pamiętajmy o tym, co nie tak dawno działo się w Polsce. W zasadzie można powiedzieć, że żyjemy w niepewności, ponieważ przyszłość jest niejasna. Niepewność jest ogromna, tyczy się to możliwych inwestycji, jak i epidemii. Obecne realia nie przypominają tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze w lutym tego roku. Zresztą wystarczy spojrzeć na sytuację pod kątem całego świata.

Zastanawiasz się nad tym, kiedy dojdzie do przelania pieniędzy? Zapewne jest to pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba. Jak się można domyślić, nie ma dokładnych terminów. Przede wszystkim należy podkreślić, że od początku sierpnia będzie możliwość złożenia wniosku. Przewidywany termin wypłat to wrzesień.